„Obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Porąbce”

SONY DSCZ inicjatywy Posła na Sejm RP Jacka Falfusa – patrona honorowego w dniu 20 stycznia (niedzielę) 2013 roku w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Porąbce odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele parlamentu, przedstawiciele władz samorządowych: wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad gminy, radni miejscy i wojewódzcy. Pośród nich byli również współorganizatorzy uroczystości: Starosta powiatu bielskiego – Andrzej Płonka, Wicestarosta powiatu bielskiego – Grzegorz Szetyński, Wójt Gminy Porąbka – Czesław Bułka oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej – Przemysław Drabek. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele organizacji publicznych, społecznych, klubów i stowarzyszeń. Udział wzięli także członkowie Prawa i Sprawiedliwości powiatu bielskiego, przedstawiciele Zarządu Komitetów Terenowych Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu 27 Bielsko-Biała i powiatu bielskiego, dyrekcje Domu Kultury z Porąbki i Kóz, dyrekcje pobliskich szkół oraz mieszkańcy Porąbki i okolicznych miast i gmin.

W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji patriotycznych i społecznych, okolicznych szkół, organizacji kombatanckich Podbeskidzia – pod przewodnictwem pocztu sztandarowego Wojska Polskiego wystawionego przez 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce ks. Eugeniusz Nycz, odczytano list ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej do uczestników uroczystości rocznicowych. Bp Tadeusz Rakoczy przypomniał w nim słowa bł. Jana Pawła II (o tym, że pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość): „Te słowa niech staną się natchnieniem dla was wszystkich, abyście wspominając nasze narodowe rocznice, pamiętali o naszej teraźniejszość i przyszłości. W imię pamięci o bohaterach powstania styczniowego starajcie się o dobre przeżywanie teraźniejszości. W Roku Wiary ożywiajcie w sobie pragnienie wierności Bogu w codziennym życiu, niech nie będzie sprzeczności pomiędzy wyznawaną wiarą a praktykowanym życiem. Tym zapewnicie sobie i innym, a przede wszystkim naszej Ojczyźnie pomyślną przyszłość” – napisał biskup.

Z kolei Ks. Robert Szczotka w homilii zaznaczył, że historia Polski zawsze była niezwykle mocno związana z Bogiem i Jego obecnością. Zastanawiając się nad pytaniem, skąd wzięła się w powstańcach styczniowych siła i odwaga, by poświęcić swe zdrowie, majątek i życie dla Ojczyzny, kapłan odsyłał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii o cudownym przemienieniu wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Wśród trzech koncelebrujących Eucharystię kapłanów jeden modlił się o spokój duszy zmarłej 17 stycznia br. śp. Jadwigi Kaczyńskiej.

Po liturgii złożono kwiaty pod tablicą wmurowaną równo 100 lat temu – w 50. rocznicę powstania styczniowego – w ścianę kaplicy św. Urbana nieopodal kościoła parafialnego. Wśród składających wiązanki byli m.in.: poseł Jacek Falfus, inicjator i patron honorowy niedzielnych uroczystości, poseł Stanisław Szwed, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych i stowarzyszeń.

Po tych uroczystościach odbyło się spotkanie w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce, gdzie po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego oficjalnie otwarta została wystawa prac konkursu plastycznego związanego z Powstaniem Styczniowym, następnie autorom najlepszych prac zostały wręczone nagrody.

Spotkanie uświetniły występy Orkiestry Dętej z Porąbki i Chóru „Zasolnica” pod dyrygenturą Krzysztofa Martyniaka, oraz program artystyczny dzieci i młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce.

Ponadto obchodom 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego towarzyszyły następujące wykłady i spotkania, których gościem specjalnym i prelegentem był pan prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.

17 stycznia (czwartek) o godz. 13.00 odbył się wykład dla młodzieży prof. Wojciecha Roszkowskiego w Domu Kultury w Kozach w spotkaniu uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu bielskiego (między innymi Gminy Porąbka, Czechowic-Dziedzic, Kóz, Wilamowic). Wykład profesora cieszył się ogromnym zainteresowaniem, na spotkanie przybyło około 350 uczniów wraz ze swoimi opiekunami.

Również w tym samym dniu tj. 17 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 miał miejsce wykład prof. Wojciecha Roszkowskiego dla mieszkańców powiatu bielskiego, który to odbył się w Domu Kultury w Kozach. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy powiatu bielskiego, struktury i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Obecnych na wykładzie było około 130 osób.

18 stycznia (piątek) o godz. 10.00 w LO 6 w Bielsku-Białej odbył się kolejny Wykład w formie lekcji historii, który poprowadził prof. Wojciech Roszkowskiego dla uczniów liceów Bielska-Białej – około 150 uczniów.

Następnie o godz. 14.00 miał miejsce wykład otwarty prof. Wojciecha Roszkowskiego w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej. Wykład ten skierowany był przede wszystkim do nauczycieli historii i WOS-u z Bielska-Białej oraz okolicznych miejscowości, ale także do przedstawicieli organizacji kombatanckich i historycznych.

Prof. Wojciech Roszkowski w trakcie wykładów, których tematem była ”Rocznica powstania styczniowego w kontekście polityki pamięci we współczesnej Polsce” wykazywał, że obecnie wiele osób bezpodstawnie chce wyeliminować politykę pamięci, politykę historyczną. Przypominał również, że możemy różnie mówić o wydarzeniach historycznych – w tym o Powstaniu Styczniowym – ale nie pamiętając o nich przestajemy być Polakami. Profesor podkreślił fakt, iż aby dyskutować o swojej przeszłości, należy posiadać o niej wiedzę. Przypomniał również o koniecznościach wynikłych z sytuacji, które doprowadziły do powstania oraz zaprezentował sytuacje analogiczne we współczesnej historii Polski.

Poniżej galeria zdjęć z obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz wyniki konkursu plastycznego – „Rocznica Powstania Styczniowego w interpretacji plastycznej.

 

 

Nagrodzeni w konkursie plastycznym –
Rocznica Powstania Styczniowego w interpretacji plastycznej”

 

I miejsce: Gabriela Bojdys
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej
Opiekun: Elżbieta Hurkała

II miejsce: Magdalena Stolarska
Gimnazjum nr 7 w Bielsku- Białej
Opiekun: Sylwia Dubiel

III miejsce: Justyna Parchańska
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej
Opiekun: Elżbieta Hurkała

III miejsce: Katarzyna Mrożek
Państwowa Ogólnopolska Szkoła Muzyczna w Bielsku – Białej

Wyróżnienie specjalne:

1.Jacek Kućka
Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Kozach

Wyróżnienia:

1. Agnieszka Piznal
Zespół Szkół w Kobiernicach

2. Klaudia Rydzoń
Gimnazjum im. Św. Abp J. Bilczewskiego w Wilamowicach

3. Agnieszka Dobija
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej
Opiekun: Renata Barut

4. Aneta Hankus
Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Kozach

5. Julia Zgud
Gimnazjum im. Św. Abp J. Bilczewskiego w Wilamowicach

6. Patrycja Pustelnik
Publiczne Gimnazjum w Czańcu

 

zdjęcia: Sławomir Leśków

Comments are closed.